1.3.09

Intervju sa načelnikom Općine Selnica - Anđelko Kovačić



Na čelu selničke Općine već osmu godinu za redom je HSLS-ovac Anđelko Kovačić. U roku od dva mandata kako obnaša dužnost načelnika, smatra da je u svojoj sredini, zajedno sa suradnicima, napravio mnogo.

Pitamo ga što bi istaknuo od svega učinjenog.
- Na prvo mjesto stavio bih otvaranje zdravstvenih ambulanti te dovođenje u Selnicu dvaju timova liječnika opće prakse i jednog stomatološkog. Na samom početku prvog mandata, otvorena je školska sportska dvorana. Do mog dolaska, u selničkoj Općini uopće nije bilo predškolskih ustanova. Općina je jedino sufinancirala smještaj petnaestak djece u vrtićima i jaslicama u okolnim općinama. Danas imamo tri vrtića, dva u Selnici i jedan u Zebanec Selu, s ukupno 110 djece. Njima Općina sufinancira smještaj s 50 posto ekonomske cijene. U tom smo razdoblju asfaltirali 7 kilometara prometnica u Merhatovcu, Donjem Zebancu, Selnici, Zaveščaku i Donjem Koncovčaku. Izradili smo prostorni plan uređenja Općine te detaljne planove uređenja stambene zobe Bukovčak u Selnici i uređenja središta naselja Zebanec Selo, kao i industrijske zone u kojoj je sada već i započela gradnja. Izgrađena je pješačka staza u Zebanec Selu, uređen društveni dom u Donjem Koncovčaku i stara škola u Selnici, okoliš općinske zgrade, zajedno s OAZOM 98, započeto je uređenje sportskog parka u Selnici i da ne nabrajam dalje.

U kojem bi se smjeru, prema Vašem mišljenju, trebala dalje razvijati Općina Selnica?
- Naša industrijska zona nije velika. Imamo samo 9 parcela. Nismo išli u projektiranje veće stoga što se više okrećemo turizmu. Želimo biti sredina u kojoj se ugodno i lijepo živi te time i raznim sportskim, rekreacijskim i ugostiteljskim sadržajima želimo privući turiste. Općina ima oko 200 nezaposlenih i njima namjeravamo osigurati radna mjesta u tvtrtkama malog i srednjeg poduzetništva u gospodarskoj zoni te u turizmu. Idemo u projekt koji se veže uz tu našu turističku orijentaciju. Sve smo to ugradili i u prostorni plan uređenja. Odredili smo zone za vikend naselja te utvrdili širinu parcela, kako bismo privatnim osobama omogućili izgradnju vikend objekata prilagođenih za smještaj s kompletnom turističkom ponudom. Namjera nam je osnovati i turističku zajednicu. Za nju već imamo sve uvjete osim jednog ili više ugostiteljskih objekata restoranskog tipa ili tipa seoskog turizma.

Što zasad od tih turističkih sadržaja možete ponuditi?
- Imamo turističke točke, imamo vinsku cestu, a ono što je potrebno za turizam je i uključenost zdravstvene službe, što također imamo. Otvorili smo tream stazu u Plešivici, uredili pet pješačkih staza te biciklističke staze. Pješačkim stazama povezali smo sva naselja, a polazna i završna točka uvijek im je kod stare škole u Selnici. Radi se, uglavnom, o putevima koji su se nekada koristili, a mi smo ih sada ponovo osposobili. Neke od pješačkih staza povezane su s tream stazom. Biciklističke staze definirane su projektom Mura u kojem još sudjeluju Grad Mursko Središće i Općina Sveti Martin na Muri te sa slovenske strane Lendava i Raskrižje. Biciklističke staze idu po županijskim cestama.

Čemu dajete prednost u razvoju komunalne infrastrukture?
- Naš prioritet su prometnice. Imamo za modernizaciju još oko 36 kilometara cesta. Poteškoće nam stvara činjenica da one povezuju mjesta, pa se od sufinanciranja mještana može dobiti vrlo malo sredstava. Ove godine namjeravamo urediti 3.000 metara prometnica. Tu smo došli do faze pred raspisivanje javne nabave, pa bi radovi, računam, mogli krenuti u travnju ili svibnju. S cestogradnjom bismo nastavili i u naredne tri godine. Tako nas čeka uređenje 3.000 metara prometnice u Bukovcu, za koju sada počinje projektiranje. U Gornjem Zebancu je to 2.000 metara asfalta za nastavak prometnice Bukovčak - Gornji Zebanec. U Zebanec Selu treba asfaltirati Pajbotovu ulicu u dužini od 500 metara. U proračun za ovu godinu stavljeno je i uređenje kraćih cesta kao što su ona kod obitelji Jalšovec u Gornjem Zebancu te obitelji Čurin u Zaveščaku. Osim cesta, prioritet nam je i odvodnja. U prvoj fazi kanalizacijom će biti obuhvaćena naselja Selnica, Zebanec Selo, Donji Zebanec i Donji Koncovčak. Glavni projekti voda do naselja su već gotovi, a slijedi ishođenje građevinske dozvole. Nakon toga, kada započnu ovi radovi, krećemo s projektiranjem mreže unutar naselja.

Što ste stavili u općinske planove za naredno razdoblje?
- Trebamo dograditi OŠ Selnica kako bi se dobili uvjeti za jednosmjensku nastavu. Lokacijska dozvola za to je već dobivena i nadam se da će radovi započeti već iduće godine. Na Kutnjakovom bregu zacrtali smo gradnju nove općinske zgrade u kojoj bismo smjestili i vrtić, ambulante, ljekarnu. Na katu bi bili i POS-ovi stanovi. Sada se kreće u izradu idejnog projekta, a početak gradnje planiran je u idućoj godini. U Stepinčevoj ulici u Selnici treba rekonstruirati niskonaponsku mrežu i postaviti javnu rasvjetu. U Donjem Koncovčaku i Merhatovcu urediti ćemo društvene domove, a imamo u planu i još niz manjih investicija.

Kako gledate na rad oporbe u Općinskom vijeću?
- Naša oporba često je vrlo kritična. Bez obzira kako to netko ocjenjuje, smatram da oporba mora biti takva jer nama u vlasti ukazuje na propuste i greške. Vijeće je, po meni, u ovom mandatu dobro odradilo svoj posao, uključujući i oporbu.

Kakvu suradnju imate sa županijskim čelništvom i državnim institucijama?
- Sa županijskim institucijama suradnja u zadnjem mandatu nije bila baš zadovoljavajuća. Vjerojatno je to zbog naših različitih političkih orijentacija. Tek u zadnje dvije godine ovog mandata tu je postignut određen napredak. Ovdje prvenstveno mislim na pomoć u prezentiranju naših projekata na državnoj razini. Da smo bili složniji, tu se dalo napraviti i više. Konkretno, sa županom Posavcem i dožupanom Kraižaićem dobro surađujemo. Problem je u suradnji sa županijskim službama. U prijašnjem mandatu, kada je župan bio Branko Levačić, moglo se probleme rješavati direktno po službama. Sada prvo treba na razgovor sa županom ili dožupanom, pa tek onda u nadležnu službu. Dok je Dragutin Lesar bio dožupan, s njim smo vrlo dobro surađivali oko zdravstva. Isto kao i s Marjanom Vukšićem oko komunalne infrastrukture. Mislim da je bilo dobro što smo imali dva dožupana i da b tako trebalo biti i ubuduće. U ovom mandatu najviše smo surađivali sa Županijskom upravom za ceste, i to podjednako dobro sa sadašnjim ravnateljem Zoranom Šarićem, kao i s njegovim prethodnikom Brankom Vrbancem.

Hoćete li se ponovo kandidirati za načelnika ili imate druge političke ambicije?
- Za načelnika se namjeravam ponovo kandidirati i nemam nikakve druge političke ambicije. Mislim da sam, zajedno sa svojim suradnicima, u ovih osam godina, koliko sam na vlasti, puno toga napravio. Želim to nastaviti raditi i dalje i lijepo mi je to raditi. Ukoliko dobijem izbore za načelnika, ne bih više tu funkciju obavljao volonterski. S obzirom na projekte koji nam predstoje, praktično je nemoguće da se ta funkcija obavlja volonterski. Na moju daljnju kandidaturu na neki me način obvezuju i moji birači koji su nas izabrali sada već u dva mandata, tako da se nadam ponovnom izboru.

Kolika Vam je naknada za načelničku funkciju?
- Svih osam godina, kako sam obavljao taj posao, iznosila je 1.200 kuna mjesečno.

Što sada radite?
- Trenutno sam nezaposlen i tražim novi posao.

Čime se bavite u slobodno vrijeme?
- Uglavnom odmaram i družim se s mještanima u raznim udrugama. Isto tako, pišem knjigu o zbivanjima vezanim uz moju bivšu tvrtku Autobusni prijevoz tours. Malo učim i sviranje gitare zajedno sa sinom Nikolom i kćerkom Helenom.
Oni bi htjeli u glazbenu školu, a pomalo učim sam.

Izvod:
List Međimurje (Razgovarala: Ružica Topličanec)